COPYRIGHT © NASZE NOWE. ALL RIGHTS RESERVED

Dom M.1L

Projekt wnętrz nowego domu zakładał, że przestrzeń ma stać się kojącym tłem dla wypoczynku i relaksu, ale też dla nadchodzących wyzwań związanych z powiększeniem rodziny. Przyszłym mieszkańcom zależało, by wnętrza domu odzwierciedlały spokojny i niezobowiązujący klimat przedmieścia. Równie ważne były względy praktyczne: łatwość w utrzymaniu porządku, solidne materiały wykończeniowe, liczne schowki i szafki, miejsce na dziecięce wygłupy. Istotnie było również odnalezienie miejsca na wygodne i przestronne biuro, w którym spędza się znaczną część dnia.

Na parterze domu znalazły się salon z półotwartą kuchnią, toaleta, garderoba i schowek, a na piętrze sypialnia z łazienką, pokój dziecięcy, gabinet, pokój gościnny oraz łazienka z pralnią. Niewielkie modyfikacje układu funkcjonalnego polegały na otwarciu kuchni, wydzieleniu garderoby na parterze i oddzielnej łazienki w sypialni rodziców. Ponieważ większość okien w domu cechuje ekspozycja północna i wschodnia, a okolica jest zadrzewiona, głównym wyzwaniem było doświetlenie wnętrz i zaprojektowanie ich tak, by nie zabierać naturalnego światła.

Wyposażenie domu stanowią w głównej mierze meble wykonane pod wymiar, łączące elementy fornirowane dębowe i lakierowane. W centralnym punkcie domu miejsce znalazł wolnostojący kominek w formie stalowej kozy oraz miejsce do przechowywania drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest frezowana zabudowa telewizora połączona z metaloplastyką, pełniąca również formę przesłony klatki schodowej. Marzeniem gospodarzy było wyeksponowanie przeszklonego wykuszu poprzez wykonanie zabudowy stolarskiej z obszernym parapetem do siadania i ukrytymi szufladami. Wśród mebli ruchomych pojawiają się krzesła projektu Rajmunda Hałasa i Marcela Breurea, a dla dziecka Petera Opsvika. W gabinecie wykorzystano fotele projektu ITO Design. Ściany dekorują reprodukcje drzeworytów Ohary Kosona, japońskiego grafika tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Materiały dobrane do wykończenia wnętrz stanowią solidną bazę wytrzymałą na użytkowanie: drewno na podłodze i schodach, blat kuchenny z konglomeratu, ceramiczne wykończenie blatów w łazienkach i lita dębowa stolarka drzwiowa. Ściany pokryte są oddychającym tynkiem cementowo-wapiennym, którego faktura podkreśla charakter prostych wykończeń i jakość dobranych materiałów.